2024/2025

Засідання професійної спільноти вчителів-логопедів

В Україні існує стійка тенденція до збільшення кількості дітей з мовленнєвими порушеннями, що потребують логопедичної корекції. У зв’язку з цим особливого значення набуває логопедична допомога, яка є значущою частиною освітньо-корекційного процесу в закладах освіти. Тобто, формування та розвиток усного зв’язного мовлення є найважливішою умовою успішного засвоєння знань, розвитку логічного мислення та інших сторін психічної діяльності дитини. В наші громаді працює потужна спільнота корекційних педагогів, що працюють в закладах освіти різних ланок, які 8 жовтня 2024 р. зібралися на засідання професійної спільноти на базі Чорноморського ЦПР ПП.

 

На зустрічі були присутні головний спеціаліст управління освіти з питань інклюзивного та спеціального навчання Болотова Вікторія Валентинівна та керівник професійної спільноти вчителів-логопедів Чорноморської міської ради Матвєєва Євгенія Григорівна. Вчителі поділилися враженнями про адаптаційний та діагностичний період в ЗДО, проаналізували дані обстеження мовленнєвого розвитку учнів 1-х класів закладів середньої освіти. Консультнт ЦПР ПП Кравченко Ірина ознайомила  логопедів закладів освіти з методичними рекомендаціями щодо організації освітнього процесу в 2024-2025 навчальному році, були ознайомлені з рекомендаціями щодо організації безбар’єрного освітнього середовища згідно Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. Керівник ММО  Євгенія Матвєєва надала на затвердження колег кінцевий варіант річного плану роботи ММО з урахуванням усіх поправок та побажань педагогів. Валентина Валентинівна відповідала на питання вчителів стосовно організації роботи корекційних педагогів для навчання дітей з особливими освітніми потребами організоване в інклюзивних класах в закладах середньої освіти (Наказ МОН №1205 від 06.12.2010)

Впроваджуючи безбар'єрне освітнє середовище для учнів з порушеннями мовлення, логопеди надають спеціальну підтримку даній категорії дітей, відкриваючи безперешкодний доступ до освітніх послуг, регламентованих Законом України "Про освіту". Подяка кожному вчителю-логопеду за професіоналізм та відданість професії, які, не зважаючи на виклики сьогодення, роблять свою справу віддано та якісно.


Обладнання та документація в логопедичному кабінеті

В умовах життєдіяльності сучасного суспільства зростає значущість обладнання та документації логопедичного кабінету,як потреба для професійної роботи логопедів, здатних ефективно розв’язувати професійні завдання, тобто обладнання та підбір документації є запорукою ефективності роботи логопедичного кабінету.

Правильне розташування обладнання та складання методичної документації - це обґрунтований вплив логопеда на дискретні характеристики внутрішнього світу людини, тобто логопед має справу з конкретними проявами бажань, переживань, пізнавальних процесів і дій людини з використанням основного обладнання та документації свого кабінету. 

Логопед користується документацією та обладнанням для співставлення її з теоретичними даними про закономірності вікового розвитку і складає програму корекційної роботи з конкретною людиною або групою людей.

 

Призначення логопедичного кабінету

Логопедичний кабінет - це:

- центр збору педагогічної інформації (нормативні документи, педагогічна та корекційна література, передовий педагогічний досвід);

- центр підвищення кваліфікації педагогів (роботи, самоосвіти та вдосконалення педагогічної майстерності);

- центр аналізу та узагальнення досвіду методичної роботи, накопиченого в освітній установі;

Логопедичний кабінет забезпечує спеціалізовану консультативно-діагностичну, корекційно - відновлювальну та психологічну допомогу дітям з різними вадами мовлення.

У кабінеті проводиться логопедична допомога дітям з різними вадами мовлення, надається практична допомога дітям шкільного (6-10 років) віку з порушеннями мовлення.

 

Основними завданнями логопедичного кабінету є:

- консультативно-діагностична робота і відбір дітей для здійснення корекційної роботи в кабінеті;

- проведення індивідуальних і групових логопедичних і психологічних занять;

- консультативна робота з батьками, залучення батьків до участі у виконанні в доступних формах логопедичних завдань, створенню умов для мовного режиму і сприятливого психологічного клімату в сім'ї;

- забезпечення консультативно-діагностичної, корекційно-виховної,-  психологічної допомоги;

- попередження та виправлення мовленнєвих порушень через: створення відповідних умов, системи заходів поступового впливу на дитину, що страждає тим чи іншим порушенням мовлення.

Організація корекційного процесу забезпечується своєчасним обстеженням дітей, раціональним складанням розкладів занять, плануванням групових занять та індивідуальних занять, оснащенням кабінету необхідним обладнанням та наочними посібниками, спільною роботою вчителя-логопеда з  вчителями початкових класів, з вихователями, педагогом - психологом.

Основною формою організації корекційно-освітньої роботи є заняття, які проводяться в години, передбачені графіком роботи вчителя - логопеда.

Тривалість логопедичних занять у кожній віковій групі визначається реалізованої програмою спеціальної освіти.

На логопедичному пункті одночасно  працює  25-30  дітей. Заняття з ними, як правило, проводять у години, вільні від уроків. Основна  форма  організації  навчально-корекційної  роботи  - групові заняття. Наповнюваність груп - 4-5 чоловік.

Планування розташування обладнання та перелік обладнання логопедичного кабінету

На дверях кабінету має бути табличка «Логопедичний кабінет» та графік роботи вчителя-логопеда.

Оформлення кабінету повинне відповідати діагностиці, віковим і індивідуальним особливостям дітей.

Логопедичний кабінет доцільно розділити на зони: 

1.Робочі зони

-зона корекції звуковимови (у настінного дзеркала);

-зона виправлення і профілактики  порушень усного і писемного мовлення (парти, дошка, індивідуальні дзеркала);

-зона методичного, дидактичного й ігрового супроводу (посібники, ТСО, робочий стіл логопеда);

2.Ігрова зона;

3.Релаксаційна зона (кушетка для проведення масажу, м'які іграшки, м'які меблі для розслаблення дітей, що заїкаються);

4.Інформативна зона для батьків і педагогів (планшети, стенди постійного та змінного характеру, на яких розміщуються популярні відомості щодо розвитку і корекції мовлення дітей).

Оформлення робочої зони повинно бути більш витриманим як в кольорі, так і в наборі матеріалів та наочних посібників, що потрапляють у поле зору дитини. Ігрову і релаксаційну зони необхідно розташувати за спиною сидячих дітей щоб дитина не відволікалася під час роботи.

Створити комфортну навчально-ігрову обстановку приміщення допоможуть: дотримання певного (єдиного) стилю, нестандартне дизайнерське рішення (використання безлічі деталей для гри і навчання, органічно вбудованих в інтер'єр кабінету); різнобарвне кольорове оформлення, яке налаштовує на позитивне сприйняття навчальної інформації; застосування в оформленні живих рослин; наявність в оформленні кабінету деталей, які позитивно впливають на емоційний стан учасників освітнього процесу тощо.

Зона з корекції вимови повинна бути оснащена настінним дзеркалом, спеціальними робочими планшетами та плакатами із зображенням кольорових картинок, спрямованих на виправлення мовного дефекту.

Обстановка зони логопедичного кабінету, де буде проводитися робота над усуненням загального недорозвитку мовлення, повинна включати в себе планшети, що містять оповідання і казки для переказів, барвисті картинки для складання оповідань, загадки, кросворди, дитячі віршики, словесні ігри та завдання.

Повинна бути присутнім в кожному логопедичному кабінеті і освітня зона з підготовки до освоєння дитиною грамоти. Простір цієї зони має бути обладнане розлініяної магнітною дошкою, комплектом різнокольорових магнітів і указкою, яка в процесі заняття може служити, наприклад, чарівною паличкою.

Обов’язково в кожному логопедичному кабінеті та наявність куточка індивідуальної корекції мовлення. Тут має бути присутнім велике овальне дзеркало, під ним — плакат із зображенням основних артикуляційних вправ, пісочний годинник для контролю над часом і іграшка-диктофон (найчастіше вона представлена у вигляді папуги), за допомогою якої малюк зможе контролювати правильність своєї вимови самостійно.

Зона дидактичного, методичного та ігрового супроводу може бути представлена містким шафою з безліччю ящиків і відділень для зберігання навчального матеріалу: посібників з корекції звуковимови, з навчання грамоті, літератури з подолання загального недорозвинення мови, устаткування по формуванню мовного дихання, ігрового забезпечення (іграшок, настільних ігор, навчальних карток).

У зоні технічних засобів навчання може бути присутнім етажерка, на полицях якої можуть розташовуватися диктофон, музичні іграшки, флешкі з дитячими казками і пісеньками.

Не варто забувати при оформленні логопедичного кабінету і щодо робочої зоні вчителя-логопеда. Вона являє собою робочий стіл фахівця, в ящиках якого зберігаються журнал відвідування та обстеження дітей за віковими групами, мовні карти, портфоліо науково-методичних досягнень самого логопеда, блокнот-тижневик і різна підручна дрібниця.

Повинна в логопедичному кабінеті присутнім і інформативна зона для батьків. Її рекомендується розташувати в коридорчику, що веде в сам кабінет. Така зона повинна містити в собі планшети з порадами та рекомендаціями логопеда, а також відомостями про розвиток і корекції мовлення у дітей.

 

До обладнання у логопедичному кабінеті відноситься:

1.Парти – столи по кількості дітей. Підставки для олівців і ручок. Пенали з роздавальним матеріалом. 

2.Класна дошка, розташована на рівні зростання дітей. 

3.Шафи або полиці в достатній кількості для наочних посібників, дидактичних ігор і методичної літератури. 

4.Настінне дзеркало 50x100 см для індивідуальної роботи , воно повинне висіти біля вікна (або з додатковим освітленням).  

5. Дзеркало 9x12 см по кількості дітей.  

6.Стіл біля настінного дзеркала для індивідуальної роботи з дітьми і декілька стільців.  

7.Набір логопедичних зондів, етиловий спирт для обробки зондів.

8.Фланелеграф або набірне полотно  

9.Технічні засоби (магнітофон, фільмоскоп, програвач і так далі).  

10. Екран для демонстрації діафільмів і діапозитивів. 

11. Настінна каса букв. 

12. Настінна складова таблиця. 

13. Індивідуальні каси букв і складів на кожну дитину.

14. Стандартна таблиця букв. 

15. Наочний матеріал, використовуваний при обстеженні дітей. 

16. Наочний матеріал з розвитку мови, систематизований в конвертах або теках.

17. Навчальні посібники у вигляді карток-символів (графічних зображень звуків, слів, пропозицій і так далі, карток з індивідуальними завданнями.

18. Різні мовні ігри. 

19. Набори кольорових олівців, фломастерів.

20. Методична література. 

21. Настінний годинник.

22. Рушник, мило і паперові серветки.

Дидактичні засоби корекційно-освітнього процесу включають навчальні програми, матеріали, що розширюють і доповнюють програму, календарні, перспективні, тематичні, індивідуальні плани, індивідуальні програми розвитку, мовленнєві карти, роздавальні та тематичні матеріали по всіх розділах програми з урахуванням вікових вимог на полісенсорній основі, іграшки, настільні розвиваючі ігри для дітей різних вікових груп, що сприяють корекційно-освітньому процесу на полісенсорній основі.

 

Вимоги до використання обладнання у логопедичному кабінеті

До використання обладнання у логопедичного кабінету необхідно дотримуватись санітарно-гігієнічних норм і техніки безпеки.

Включити повністю освітлення кабінету і переконатися у справній роботі світильників. Найменша освітленість повинна бути: при люмінесцентних лампах не менше 300 лк. (20 Вт / кв.м.), При лампах розжарювання не менше 150 дк. (48 Вт / кв.м.).

Переконатися в справності електрообладнання кабінету: світильники повинні бути надійно підвішені до стелі і мати світлорозсіювальну арматуру; електричні комутаційні коробки повинні бути закрит; корпусу і кришки вимикачів і розеток не повинні мати тріщин і сколів, а також оголених контактів [10, c.46].

При використанні технічних засобів навчання переконатися в їх справності і цілісності підвідних кабелів і електровілок.

Перевірити санітарний стан кабінету і провітрити його, відкривши вікна або фрамуги та двері. Вікна у відкритому положенні фіксувати гачками, а фрамуги повинні мати обмежувачі. Провітрювання кабінету закінчити за 30 хв. до приходу дітей.

Переконатися в тому, що температура повітря в кабінеті відповідає встановленим санітарним нормам.

Скло вікон і світильники в кабінеті повинні очищатися від пилу і бруду не рідше двох разів на рік.

 

Документація у логопедичному кабінеті

 Корекційно-педагогічна діяльність учителя-логопеда регламентується нормативно-правовими документами різного рівня: загальнодержавного, регіонального та локального. Ділова документація ведеться вчителем-логопедом виключно державною мовою.

Документально-матеріальну базу логопедичного кабінету можна розподілити за такими категоріями:

I. Нормативно-правова.

II. Навчально-методична.

III. Матеріально-технічна.

IV. Обліково-статистична.

Учитель-логопед керується у своїй діяльності нормативно-правовими документами: 

1. Конвенцією «Про права дитини», Конституцією України, Законом України «Про освіту», Законом України «Про дошкільну освіту», Законом України «Про охорону дитинства».

2. Наказом Міністерства освіти і науки України від 13.05.1993 №135 «Положення про логопедичні пункти системи освіти», 

3. Наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 27.03.2006 №240/165 «Про затвердження порядку комплектування дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу», 

4. Наказом Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 №128 «Про затвердження нормативів наповнюваності груп дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу», 

5. Наказом Міністерства освіти і науки України від 04.11.10. № 1055 «Про затвердження Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів», 

6. Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України від 27.03.2006 № 240/165 «Про порядок комплектування дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу», 

7. Наказом Міністерства освіти і науки України від 27.11.2007 № 1041 «Про забезпечення прав дітей-інвалідів та дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку», 

8. Листом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 21.07.2011 № 1/9-552 «Щодо терміну перебування дітей, які досягли шестирічного віку у дошкільних навчальних закладах».

Вчитель-логопед відноситься до категорії вчителів-дефектологів, рівень професіоналізму яких, повинен відповідати кваліфікаційним вимогам даної категорії педагогічних працівників Типове положення про атестацію педагогічних працівників зі змінами і доповненнями відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 20.12.11 №1473 «Про затвердження змін до «Типового положення про атестацію педагогічних працівників».

Обліково-статистична категорія включає такий перелік документів (з урахуванням): 

1.Медична карта дитини.

2.Витяги з протоколів психолого-медико-педагогічної консультації (ПМПК) на кожну дитину.

3.Книга обліку дітей*.

4.Список дітей логопедичної групи.

5.Картка мовленнєвого розвитку кожної дитини*.

6.Індивідуальна картка розвитку дитини*.

7.Графік роботи, затверджений керівником*.

8.Перспективний план корекційно-відновлювальної роботи*.

9.Календарний план.

10.План індивідуальної роботи*.

11.План занять у підгрупах*. 

12.Індивідуальний зошит дитини.

13.Журнал відвідування дітьми логопедичних занять.

14.Книга аналізу результативності індивідуальної корекційної роботи з дітьми*.

15.Книга взаємозв’язку між вчителем-логопедом і вихователями групи*.

16.Зошит взаємозв’язку з батьками.

17.Журнал обліку логопедичних консультацій.

18.Паспорт логопедичного кабінету.

19.План самоосвіти вчителя-логопеда.

20.План взаємодії вчителя-логопеда з учасниками корекційно-педагогічного процесу.

21.Перспективний тематичний план взаємодії спеціалістів. 

22.Звіт учителя-логопеда за навчальний рік.


АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ ЩОДО РОБОТИ ЛОГОПЕДИЧНОЇ СЛУЖБИ ЗА 2023-2024 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Download
Аналіз роботи професійної спільноти лого
exe File 17.6 KB

АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ ЩОДО РОБОТИ ЛОГОПЕДИЧНОЇ СЛУЖБИ ЗА 2022-2023 НАВЧАЛЬНИЙ РІК

Download
Аналіз роботи професійної спільноти лого
exe File 17.4 KB

2021/2022

28 ГРУДНЯ НА БАЗІ ЗОШ № 1  ВІДБУВСЯ МАЙСТЕР-КЛАС  НІКОРИ ТЕТЯНИ ЛЕОНІДІВНИ "ЛОГОПЕДИЧНИЙ МАСАЖ ЛОЖКАМИ".

Мовленнєві дефекти у дитини вимагають обов'язкової та своєчасної корекції. Усунення цієї проблеми – тривалий і важкий труд, який лежить як на плечах логопеда, так і самої дитини і її батьків. Адже в майбутньому погана вимова стане для дитини непорушною перешкодою для оволодінння різними видами шкільної діяльності.
28 грудня 2020 року на базі ЗОШ № 1 логопед вищої категорії Нікора Тетяна Леонідівна провела для спеціалістів міського логопедичного пункту майстер-клас "Логопедичний масаж ложками".
Винахідником цієї методики масажу став доктор Рене Кох. В якості допоміжного інструменту на заняттях використовують звичайну ложку, гарячу або холодну.
За відгуками фахівців такий масаж примітний наступними перевагами:
якісно покращує артикуляційні рухи у дитини;
сприяє формуванню правильного устрою артикуляційного апарату;
нормалізує тонус мімічних і артикуляційних м'язів;
розвиває дрібну моторику;
удосконалює просторову орієнтацію.
Учасники майстер-класу познайомились з 50-ма вправами за методикою О.І. Крупенчук.
Дякуємо Нікорі Тетяні Леонідівні за вдалу організацію майстер-класу та корисний для роботи логопедів матеріал.

ВІД СЛОВА ДО ФРАЗИ

30 жовтня на платформі ZOOM відбулась онлайн конференція  логопедів міського логопедичного пунту та спеціалістів ІРЦ м. Чорноморськ " Від слова до фрази". Організатор та спікер-конференції - Матвєєва Євгенія.

ЗРАЗКИ ОБОВ'ЯЗКОВОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ ВЧИТЕЛЯ-ЛОГОПЕДА

ВЧИТЕЛЮ-ЛОГОПЕДУ ЛОГОПЕДИЧНОГО ПУНКТУ ЗЗСО. ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ У 2020-2021 Н.Р.