У жовтні 2023 року практичні психологи закладів середньої освіти, спільно Центром професійного розвитку педагогічних працівників Чорноморської міської ради, провели онлайн опитування учнів 4, 6 та 8 класів. Моніторинг мав діагностичний та просвітницький напрямок. Всього у дослідженні взяли участь 572 респонденти.
Аналіз результатів опитування показав, що з 106 учнів 4 класів, які взяли участь в опитуванні, 28 (27 %) учнів стикались з таким явищем, як булінг. З них 15 учнів перебували у ролі “жертви”, 12 - у якості “спостерігача”, а 1 учень зазначив себе у ролі “агресора”.
З 222 учнів 6-их класів, які взяли участь в опитуванні, 48 (21 %) учнів вказали, що стикались з булінгом. З них 37 перебували в ролі “жертви”, а 23 в ролі “спостерігача”, 8 учнів - ідентифікували себе, як “агресора”.
244 учня 8-их класів взяли участь в опитуванні. Серед них 64 (26 %) стикались з ситуацією булінгу. 39 учнів перебували в ролі “жертви”, 24 - в ролі "спостерігача", 1 - в ролі “агресора”.
82 % учнів 4-их класів вважають, що потрібно не замовчувати про ситуацію булінгу, а 76 % - вчасно звернутися за допомогою. Тренінги спілкування вважають корисними 64 % учнів, на те, що агресор змінить свою поведінку сподіваються 44 %.
77 % учнів 6-их класів вважають, що припинити булінг допоможе вчасне звернення за допомогою та розголошення. У порівняння з учнями 4-их класів, більша кількість шестикласників, а саме 66 %, вважають, що агресор повинен змінити свою поведінку.
Не замовчувати проблему і вчасно звернутися за допомогою готові 72 % восьмикласників, а на зміну поведінки "агресора" сподіваються 75 % підлітків.
Тобто, чим старшими стають діти, тим більше вони розуміють, що кожен повинен брати відповідальність за свою поведінку - 44 %, 66 % та 75 %.
Виходячи з вищезазначеного, просвітницька робота направлена на підвищення обізнаності учнів та педагогів щодо проблеми булінгу та способів реагування на конкретні дії, має продовжуватись, адже 21-27 % учнів вважають себе постраждалими або учасниками булінгу.
З результатами моніторингу, можна познайомитись за посиланням: https://docs.google.com/document/d/1NJRhdOmv_UM5IZEWScv0TDmbdTMb-u24pdXashygkPY/edit?usp=sharing
Дякуємо практичним психологам закладів освіти та класним керівникам 4-их, 6-их та 8-их класів за допомогу в проведенні моніторингу.