Людство — це мозаїка різних культур, мов, релігій, традицій, фізичних і ментальних особливостей, що робить наш світ багатогранним і унікальним. Розуміння, прийняття та цінування різноманітності допомагає нам жити в гармонії, розвиватися як суспільство і вирішувати глобальні виклики. Вивчаючи та сприймаючи різноманітність окремої людини, ми отримуємо знання про інші культури, традиції та способи мислення, що допомагає нам долати стереотипи. Спілкування з людьми, які відрізняються від нас, розширює світогляд і сприяє взаєморозумінню. Навчає нас взаємоповазі, адже, важливо не лише толерантно ставитися до відмінностей, але й поважати їх як частину багатства світу.
Важливо розуміти, що різноманітність – це багатство, яке збагачує наше суспільство.
Тому інклюзивність в суспільстві – це не лише стан, але й потреба. Це визнання того, що кожна людина, незалежно від своїх особливостей, заслуговує на повагу, участь і рівні можливості. У сучасному світі інклюзивність не повинна бути ексклюзивною ідеєю, а стати нормою життя.
Масштабування інклюзії в нашій країні є надзвичайно актуальним, адже, за офіційними даними 2023 року приріст людей з інвалідністю склав понад 300 тис. і ця кількість зростає. Наразі в Україні налічується понад 3 млн людей з різними видами інвалідності. Очевидно, що повоєнна відбудова, в першу чергу, має ґрунтуватись на принципах інклюзії, аби мінімізувати перешкоди, які стримують адаптацію, реабілітацію та самореалізацію людей з інвалідністю.
Щороку 3 грудня разом зі світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю. Цей день покликаний привернути увагу до проблем цих людей, захисту їхніх прав, гідності та добробуту, акцентує увагу суспільства на перевагах, які воно отримує від участі людей з інвалідністю в політичному, соціальному, економічному і культурному житті. Це нагадування людству про його обов’язок виявляти турботу і милосердя до найбільш незахищеної частини суспільства — людей з інвалідністю. Люди мають міняти своє уявлення про те, що не треба шукати якоїсь відмінності і розподіляти людей в соціумі на різні категорії, і навчати цьому треба з дитинства.
В цьому році офіс Президента України реалізує комунікативну кампанію “Діти як діти”, яка покликана поширити серед дітей та підлітків знання та дати відповіді щодо таких питань: що таке інклюзивність, чому вона важлива, як коректно говорити з дітьми на тему різності й тоді діти почують від нас, дорослих, правильні слова, правильні позиції, які допоможуть нам ще швидше зробити крок до створення цивілізованого, інклюзивного суспільства.
Пам’ятаємо, що ми всі — різні, немає “таких” — “не таких”, не треба шукати в людях відмінностей, треба бачити особистість та цінність кожного!