· 

Інклюзивна практика в позашкіллі

Протягом останнього десятиліття розпочаті важливі реформи для впровадження інклюзивного навчання в нашій країні. Ця форма навчання впевнено вводиться  в повсякденне життя нашого суспільства, соціалізація та навчання дітей з особливими навчальними потребами стає більш звичним  явищем. Активне включення в навчання дітей з ООП відбувається в закладах освіти всіх рівнів. Тому важливу роль в житті дитини з ООП  відіграють позакласні заняття, що збільшують можливості дітей. Зокрема, залученість у різні активності допомагає їм знайти друзів і здобути набір соціальних зв’язків – бути частиною команди, опановувати нові навички.  Адже, соціальних навичок, які дитина з особливими освітніми потребами здобуває в школі, – недостатньо, впевнені і педагоги і батьки.

Позашкільний навчальний заклад здійснює навчання і виховання дітей у позаурочний та позанавчальний час.   Зрозуміло, що працюючи з дітьми, педагоги позашкільної освіти мають бути готовими до різноманітності, індивідуальності людської природи та навчитися розуміти, відчути потребу кожного та розуміти  важливість надання послуг здобувачам з освітніми труднощами (це труднощі у навчанні, які впливають на процес здобуття освіти та рівень результатів навчання дітей). Навчання в інклюзивних освітніх закладах, в даному випадку в закладі позашкільної освіти, є корисним для всіх учасників освітньо-виховного процесу, родин та суспільства в цілому.  Досягнення позитивного ставлення з боку освітянської спільноти є головною передумовою забезпечення інклюзивної освіти. 

Саме особливостям організації роботи з дітьми з ООП, специфіці створення інклюзивного освітнього середовища була присвячена зустріч педагогів позашкілля з консультантом Кравченко Іриною на базі Чорноморського ЦПР ПП. 

Було зазначено, що потрапляння дитини з ООП у ЗПО відбувається за чітким алгоритмом, який включає рекомендацію занять, що можуть бути доцільними та відповідають індивідуальним можливостям і сприяють всебічному розвитку осіб з ООП, педагоги мають пам’ятати, що  важливим в організації роботи гуртка, секції, студії та інше в умовах інклюзивного навчання є забезпечення психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП. Освітянам потрібно перестати боятися таких дітей, зрозуміти що новий тип освіти повинен базуватися на ідеї ненасильства, взаєморозуміння, гуманізму, а освітній процес має стати співпрацею його суб'єктів. 

Як підсумок заходу, педагоги визначили, що інклюзія в позашкіллі – не просто, але можливо. Скоріше за все – це лише питання часу. Тому що, кожній дитині з особливими освітніми потребами необхідна повага до  особистості, прийняття її індивідуальності й неповторності, забезпечення її подальшого повноцінного та гідного життя в суспільстві.