В цьому році офіс Президента України реалізує комунікативну кампанію “Діти як діти”, яка покликана поширити серед дітей та підлітків знання та дати питання щодо таких питань: що таке інклюзивність, чому вона важлива, як коректно говорити з дітьми на тему різності й тоді діти почують від нас, дорослих, правильні слова, правильні позиції, які допоможуть нам ще швидше зробити крок до створення цивілізованого, інклюзивного суспільства.
Заклади загальної середньої освіти Чорноморської міської ради теж прийняли участь в цій кампанії, розуміючи важливість розпочатих реформ для просування інклюзивного навчання в Україні.
Основне завдання кампанії — привернути увагу до того, що наявність у дитини інвалідності не визначає її особистості та не має впливати на ставлення до неї, а також сформувати в Україні інклюзивні суспільні норми та повагу до різноманіття.
Напередодні консультантом ЦПРПП Кравченко Іриною була проведена онлайн консультація для педагогів закладів освіти Чорноморської міської громади, під час якого були надані методичні рекомендації щодо проведення Першого Всеукраїнського уроку з інклюзивності, обговорені ключові моменти, на які треба звернути увагу вчителю при розмові з дітьми на задану тему.
В кампанії взяли участь такі заклади освіти:
1. Чорноморський ліцей №1
Класні керівники ліцею провели перший всеукраїнський урок про інклюзивність для учнів 1-11 класів (всього 35 класів).
Перший всеукраїнський урок про інклюзивність в 6-А класі провела психолог ЧЛ№1 Галина Волинська. Діти обговорювали, що саме різноманітність світу і людей робить наше життя цікавим та захопливим, навчилися використовувати правильні слова у спілкуванні з людьми з інвалідністю. Зрозуміли, що інклюзивність-це не тільки про допомогу тим, хто має інвалідність, а про створення простору, де кожен відчуває, що їх поважають, де всім зручно навчатися, дружити, працювати й просто бути собою.
Вчителька інклюзивного 1-В класу Кравченко Інна щодня впроваджує філософію інклюзії в закладі і знає як ніхто, наскільки важливо виховувати толерантність, почуття підтримки та єдності до дітей з ООП.
Під час Першого всеукраїнського уроку про інклюзивність, діти створювали ланцюжок підтримки, де кожний намагався висловити свої думки, підніймали дуже важливі питання і обговорювали вислови підтримки. Пограли в гру «Багато підтримки не буває», де створили за допомогою кольорового сектору велике сердечко добра. Урок набув дуже теплої дружньої атмосфери. Наші діти дуже чуйні, щирі, дружні.
2. Чорноморський ліцей №3
У 2-Б та 4-А класі Чорноморського ліцею №3 відбувся перший всеукраїнський урок про інклюзивність, який провела класний керівник Крохмаль Світлана Олександрівна. Цей урок став важливим кроком у вихованні толерантності, емпатії та поваги до кожного.
Соціальний педагог ліцею, Кушнір Наталія Вікторівна, переглянула вебінар, присвячений сучасним методикам викладання інклюзивних тем, та взяла з нього корисні матеріали. На основі отриманих знань вона організувала тематичний захід для учнів 10-11 класів, під час якого школярі обговорювали важливість створення безбар’єрного середовища, дізнавалися про права людей з інвалідністю та шукали способи зробити свій внесок у підтримку найбільш незахищених верств суспільства.
3. Чорноморський ліцей №4
Вчителі Чорноморського ліцею №4 долучилися до проведення Всеукраїнського уроку про інклюзивність для учнів 1-11 класів, в заході взяли участь 18 класів початкової школи та 17 класів середньої та старшої школи. Ці уроки стали важливим кроком у створенні середовища, де кожен і кожна відчувають підтримку та повагу.
4. Чорноморський ліцей№6
Вчитель та асистент інклюзивного 2-Г класу Попова Ірина Анатоліївна, Стрижко Юлія Олегівна провели бесіду з дітьми, переглянули мультфільм про ведмедика Стівена (особа з інвалідністю) та його друзів, через повчальний сюжет якого діти отримали досвід взаємодії з людьми з інвалідністю.
Вчитель та асистент інклюзивного 4-Г класу Назарюк Тетяна Олександрівна та Підгорна Наталя Григорівна також залучилися до заходу: Учні подивились фільм ,,Діти з інвалідністю - діти як діти”, обговорили його зміст та зробили висновок: діти з інвалідністю як і всі інші мріють мати друзів, гратися, бігати. А коли виростуть - опанувати одну з професій і бути корисними суспільству.
Також подивились відео від Морквинки та її друзів. Обговорили його зміст. Зробили висновок: людей з інвалідністю треба поважати, а не жаліти. Допомагати тільки тоді, коли вони дають на це свою згоду.
Вчитель 6-Г класу Костюха Олена Леонідівна зі своїми учнями не тільки поспілкувалися на тему толерантного ставлення до навколишніх людей, сприймання різноманітності людства,а ще і виготовили інформаційний плакат “Ми — рівні!”, який привертав увагу вчителів та учнів Ліцею до цієї теми.
5. Чорноморський ліцей №7
В проведенні уроку взяли участь всі 52 класи. Частина провела офлайн, частина - синхронно під час дистанційного навчання. В кількох класах урок було проведено за відсутності світла, у вигляді класної години за запропонованими організаторами розробками.
8. Бурлачобалківська гімназія
З 3 по 13 грудня 2024 р. в гімназії пройшли заходи присвячені Міжнародному дню людей з інвалідністю. Одним з цих заходів була виховна година «Доброти і милосердя сповнені наші серця», яку проводила у 1-9 класах психолог Юлія Калінічева. Після виховної години психологиня провела тренінг "КОЛА ПІДТРИМКИ" з елементами фільмотерапії.
7. Малодолинський ЗЗСО
Асистенти вчителя 1-Б та 2-А класів Коструб Марина Миколаївна та Лукашко Ірина Анатоліївна, практ. психолог Гурман Тетяна Віталіївна своїм прикладом, діями, внутрішнім сприйняттям різноманітності людства намагалися донести до дітей, що вони мають міняти своє уявлення про те, що не треба шукати якоїсь відмінності і розподіляти людей в соціумі на різні категорії
8.Олександрівський ЗЗСО
Заходи були проведені в класах початкової та старшої школи. Діти мали можливість дізнатися, що інклюзивність в суспільстві – це не лише стан, але й потреба. Це визнання того, що кожна людина, незалежно від своїх особливостей, заслуговує на повагу, участь і рівні можливості. У сучасному світі інклюзивність не повинна бути ексклюзивною ідеєю, а стати нормою життя.
9. Ліцей ім. Т.Г.Шевченка
Година спілкування у 9-А класі (класний керівник Михайлова Тетяна Дмитрівна) була присвячена проблемі безбар'єрності людей з обмеженими фізичними можливостями, правилам поведінки з людьми з інвалідністю, правилам спілкування і супроводу. Діти охоче включались в обговорення питань та спільно знаходили рішення запропонованих проблемних життєвих ситуацій.
Маленьким ліцеїстам практичний психолог Дудко Світлана Анатоліївна провела Перший Всеукраїнський урок про інклюзивність. Заняття було цікаве і водночас повчальне – про добро, милосердя та людяність, яких так бракує в умовах сьогодення.
Завдяки розумінню педагогів, що на сьогодні інклюзивна форма освіти є однією з фундаментальних засад розвитку сучасної освіти, дану кампанію підтримали майже всі ЗЗСО Чорноморської міської громади.
Цей захід привернув увагу на те, що інклюзивність в суспільстві – це не лише стан, але й потреба. Це визнання того, що кожна людина, незалежно від своїх особливостей, заслуговує на повагу, участь і рівні можливості.
У сучасному світі інклюзивність не повинна бути ексклюзивною ідеєю, а стати нормою життя.
Дякуємо вчителям за відданість роботі, професійний підхід у поширені цінностей інклюзії та розуміння необхідності навчати молоде покоління емпатії, толерантності, сприйманню різноманіття людства та сприймати сучасну модель безбар’єрного суспільства.